Skip to content

Księżycowy kalendarz Magdaleny Przybylak-Zdanowicz

68831494 10217861391919773 2086331310934065152 O
poniedziałek, 21 grudnia, 2020

Księżycowy kalendarz Magdaleny Przybylak-Zdanowicz

poniedziałek, 21 grudnia, 2020

Srebrny Glob bywa odpowiedzialny za stany emocjonalne ludzi, decyduje również o szybkości wzrostu roślin, krążeniu soków, zachowaniu zwierząt. Wpływ ten często uznaje się za równie ważny, jak działanie Słońca. Niektórzy badacze sądzą nawet, że bez niego życie ludzi i przyrody byłoby po prostu niemożliwe.

Ci, którzy chcą żyć w stylu eko powinni zwracać uwagę na fazy Księżyca nie tylko podczas romantycznych wieczorów. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie, którym aktywność życiową, czas pracy w polu, domu czy ogrodzie, w dużym stopniu wyznaczały rytmy przyrody. A te uzależnione są od dróg obiegu po nieboskłonie Słońca i Księżyca. Kosmiczne cykle dawniej decydowały więc o czasie prac gospodarskich i o czasie religijnego świętowania. Były wyznacznikiem momentu wielu tradycyjnych ludowych obrzędów. Patrząc na kalendarz, można zauważyć, że świętowanie przesilenia wiosennego, czyli Wielkanocy, uzależnione jest także od rytmu księżycowego – ma miejsce zawsze po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Współcześnie, szczególnie w ogrodnictwie i rolnictwie ekologicznym, bardzo dużą uwagę zwraca się na rytmy przyrody.

Praca zgodnie z rytmem Księżyca sprawia, że rolnicy mają mniej problemów. Rośliny są bardziej odporne i silniejsze, gdy je sadzimy, siejemy lub przesadzamy w korzystnym czasie. To pomaga naturalnie wzmacniać rośliny, tym samym chroniąc je przed szkodnikami. Rośliny wysiewane w odpowiednich kwadrach lepiej i obficiej plonują. Dlatego warto np. rośliny liściowe tj. sałata, szpinak czy kapusta, siać po nowiu w kwadrze liścia, a rośliny owocowe tj. pomidory, papryki czy cukinie, w kwadrze owocu przed pełnią. Rośliny korzeniowe – m.in. marchewki, buraki, pietruszki - w kwadrze korzenia po pełni. Czas przed nowiem natomiast nie jest wskazany do wykonywania siewów, to czas idealny do nawożenia i pielęgnacji naszych upraw - podkreśla Magdalena Przybylak-Zdanowicz (na zdjęciu), autorka Ekologicznego Poradnika Ekologicznego, a jednocześnie rolniczka prowadząca wraz z mężem certyfikowane gospodarstwo ekologiczne specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych na Warmii – Warmińska Ekozagroda.- W swoim gospodarstwie, ale również w przydomowym ogrodzie, korzystam z wiedzy o fazach Księżyca. Naturalny rytm pomaga nam utrzymać nasze pola w dobrej kondycji, bo przecież jako rolnicy ekologiczni nie stosujemy w uprawach chemii rolniczej ani żadnych oprysków likwidujących chwasty. Prace związane z przygotowaniem pól do siewów, a także likwidowanie nadmiaru chwastów, staramy się wykonywać w kwadrze uprawy przed nowiem, ale również wieczorami, gdy nie zachodzą procesy fotosyntezy w roślinach. Wtedy kiełkowanie roślin jest najsłabsze, dlatego udaje się skutecznie walczyć z niechcianymi roślinami – wyjaśnia.

Czytaj więcej https://agronomist.pl/artykuly/ksiezyc-kontra-ziemskie-sprawy

źródło: www.agronomist.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin