Skip to content

Jadalne opakowania z odpadów roślinnych

D2DCF1DC 65EB 4B50 9DA9 9407111F8A95
niedziela, 26 września, 2021

Jadalne opakowania z odpadów roślinnych

niedziela, 26 września, 2021

 

 

 

 

 

Surowce nieodnawialne do lamusa, idzie nowe! Pojawił się niezwykle interesujący kierunek wykorzystania odpadów poprodukcyjnych. Biotechnolożki z Politechniki Łódzkiej opracowały opakowania z różnych roślinnych odpadów dostarczanych przez przemysł spożywczy, a nie z surowców pierwotnie przeznaczonych głównie do konsumpcji. Innowacyjny wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej.

Zazwyczaj, głównymi materiałami do wytworzenia opakowań i naczyń jednorazowych są tworzywa sztuczne, w których produkcji wykorzystywane są m.in. polipropylen, polietylen czy politetraftanlan etylenu. Powstałe produkty są trwałe, ale czas ich rozkładu jest bardzo długi, co ma niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Rewolucji w branży opakowaniowej może dokonać wynalazek badaczek z Politechniki Łódzkiej.
 Mgr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz opracowały w tym zakresie nietypowe ekorozwiązanie.

- Nasz zespól opracował technologię otrzymywania opakowań z odpadów roślinnych, a nie z surowców pierwotnie przeznaczonych przede wszystkim do konsumpcji, aby nie zabierać przyszłym pokoleniom surowca produkcyjnego, żywieniowego – mówi dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka z Politechniki Łódzkiej.

Biotechnolożka wskazuje również, że opracowana technologia będzie wykorzystywała do produkcji opakowań i naczyń jednorazowych nawet 65-90 proc. różnych roślinnych odpadów produkcyjnych. Przy czym, zastosowane metody wytwarzania i opracowane receptury zakładają stosowanie tylko surowców naturalnych, bez użycia związków chemicznych.

- To właśnie wprowadzenie tych rozwiązań pozwoliło na zaprojektowanie innowacyjnego opakowania – dodaje badaczka.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

https://agronomist.pl/artykuly/jadalne-opakowania-z-odpadow-roslinnych

https://agronomist.pl/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin