Skip to content

 

 

 

 

 

Ruszył nowy, czteroletni projekt „European Climate and Energy Modelling Forum”. Jego celem jest powołanie nowej instytucji na poziomie europejskim, która zmierzy się z kluczowym wyzwaniem naszych czasów, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Innowacyjnych działań dla klimatu, będzie się podejmował także przedstawiciel Polski – Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy/Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami/ Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych.

Forum z ambitnym zadaniem

Forum zgromadzi naukowców zajmujących się energią i klimatem oraz decydentów z całej Europy, w celu stworzenia spójnej i solidnej bazy danych istotnej do tworzenia ram politycznych dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Zadania IOŚ-PIB/KOBIZE/CAKE w ramach projektu, obejmują prace w ramach dwóch pakietów badawczych tzw. Working Packages. Pierwszy z nich, dotyczy drogi do neutralności w UE, zaangażowania w tworzenie scenariuszy i prowadzenie analiz, a także wykorzystanie i aktualizację modelu energetycznego MESSA. Drugi pakiet dotyczy społeczności, zasięgu, rozpowszechniania efektu projektu oraz zbudowania sieci interesariuszy.

Konsorcjum „European Climate and Energy Modelling Forum”, jest kierowane przez Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie i składa się z 15 partnerów z 9 krajów. Projekt jest finansowany z programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020.

Jak wskazują naukowcy IOŚ, dzięki zaangażowaniu interesariuszy, podjęciu działań politycznych i badawczych, projekt zidentyfikuje krytyczne pytania badawcze, którymi następnie zajmie się Forum. Ambitne zadanie, jakim jest analiza porównawcza 20 modeli opracowanych i utrzymywanych przez członków projektu, wraz z modelami nowych członków Forum, będzie stanowić rdzeń programu badawczego. Analizy będą dotyczyły m.in. roli strony popytowej i podażowej, zachowań społecznych oraz działań UE w globalnym kontekście politycznym. W ramach projektu, opracowana zostanie również nowatorska, otwarta infrastruktura cyfrowa do obsługi komunikacji i dyskusji nad scenariuszami, modelami, założeniami i wynikami.

Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

Działania na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej podejmowane są na forum międzynarodowym, ale także w poszczególnych krajach UE. Ochrona klimatu i środowiska będą celem nowo powstałej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, którą powołał Prezydent Polski Andrzej Duda. Do zadań Rady należeć będzie w szczególności: wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

https://agronomist.pl/artykuly/innowacje-dla-klimatu

https://agronomist.pl/

Najciekawsze informacje