Skip to content
1m2bio Logo 1080
piątek, 24 września, 2021
piątek, 24 września, 2021

 

 

 

 

 

Bioróżnorodność to podstawa życia. Jest niezbędna ludziom z powodów środowiskowych i klimatycznych. Pomaga chronić zdrowie i podtrzymywać funkcjonowanie gospodarki. Zanika jednak w szybkim tempie. Jak wskazują naukowcy, liczba codziennie wymierających gatunków sięga 200. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza 22 kwietnia – w Międzynarodowy Dzień Ziemi. Najlepiej od razu zacząć robić coś dla planety. Przykładowo, można przyłączyć się do akcji mającej na celu zwiększenie bioróżnorodności, zainicjowanej przez gospodarstwo ekologiczne Anielskie Ogrody: „1m2bio”.

Zachowywanie bioróżnorodności w środowisku naturalnym jest niezwykle ważnym zadaniem, które stoi nie tylko przed nami, ale także przed kolejnymi pokoleniami. Jak możemy powstrzymać jej utratę? Choćby poprzez bardziej zrównoważony styl życia. Mniej zużytej wody i energii, generowanych śmieci, zmianę nawyków żywieniowych, ograniczenie wysokoprzetworzonych produktów. Dokonujmy świadomych wyborów i pamiętajmy, że każdy z nas pozostawia po sobie ślad ekologiczny. Jak sprawić, by miał on pozytywny wymiar dla Ziemi? Kamila i Bogda Kasperscy, wielokrotnie nagradzani ekologiczni gospodarze z województwa lubuskiego, zachęcają do wzięcia udziału w akcji „1m2bio” wszystkich, którzy chcą pomóc naturze. Ma ona na celu pokazanie, jak jedna osoba może zmienić jeden metr kwadratowy ziemi – tylko tyle i aż tyle. Przecież nie od dziś wiadomo, że nawet małe rzeczy mogą doprowadzić do wielkich zmian!

- Nie ocalimy całego świata, ale każdy z nas może zmienić chociaż jeden metr kwadratowy. Pomyślcie - ile ludzi jest wokół nas! Jeśli każdy wzbogaci bioróżnorodność na takim małym skrawku ziemi, to bardzo dużo zmieni się na lepsze! – przekonują.

Co można zrobić na jednym metrze kwadratowym, by przyczynić się do wzbogacenia życia biologicznego?

Wykonaj 10 łatwych kroków:

  1. Znajdź miejsce, które chcesz zmienić.
  2. Zrób zdjęcie albo nagraj filmik jak to miejsce wygląda teraz i wstaw na grupie https://www.facebook.com/groups/1m2bio
  3. Odmierz 1 m2.
  4. Przygotuj miejsce pod wysiew nasion lub sadzenie roślin.
  5. Posiej lub posadź. Możesz też zrobić jeszcze coś innego, co wzbogaci to miejsce.
  6. Zaznacz lub ogrodź to miejsce, jeśli jest taka konieczność.
  7. Podlewaj jeśli będzie sucho.
  8. Obserwuj jak zmienia się życie na 1m2.
  9. 15 sierpnia zrób zdjęcie lub nagraj filmik z tego samego miejsca i wstaw na grupie https://www.facebook.com/groups/1m2bio
  10. Zaproś do udziału w akcji "1m2bio" przynajmniej dwie znane Ci osoby.

Od czego zacząć wprowadzanie zmian dla bioróżnorodności na Ziemi? Podjąć wyzwanie i znaleźć miejsce, które można odmienić. Im gorszy jest stan wyjściowy, tym więcej można osiągnąć.

- Zasiej, posadź i obserwuj zmiany. Ciesz się pojawiającym się życiem. „1m2bio” to okno życia dla przyrody! – zachęcają Państwo Kasperscy.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

https://agronomist.pl/artykuly/zadbaj-o-bioroznorodnosc-na-ziemi

https://agronomist.pl/

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin