Skip to content

Współczesna kobieta na wsi – rozmowa z Marią Sikorską Prezeską Liderek Innowacji

Maria
wtorek, 9 marca, 2021

Współczesna kobieta na wsi – rozmowa z Marią Sikorską Prezeską Liderek Innowacji

wtorek, 9 marca, 2021

Maria Sikorska jest dziennikarką telewizyjną. Skończyła kilka kierunków humanistycznych, w tym dziennikarstwo w Poznaniu, jednak rolnictwo nie ma przed nią tajemnic. Jeszcze na studiach zaczęła pracę w telewizji, a jej pierwszy program podejmował właśnie tematykę wsi. Teraz jest autorką i prowadzącą programu „Z klimatem i z pasją”, emitowanego na antenie Polsat News. Jak mówi, w sercu zawsze miała Kujawy i polską wieś.

Jestem mocno związana ze swoją małą ojczyzną. Urodziłam się w Inowrocławiu, ale mieliśmy domek letni na wsi i tam przyjaciół rodziny – rolników. Można więc powiedzieć, że spędziłam dzieciństwo na wsi. Piłam ciepłe mleko z kanki i skakałam po sianie – mówi Maria Sikorska.

Kobiety siła napędową polskiej wsi

Podczas dni zdjęciowych – a często nagrywa właśnie wiejskie liderki – zauważyła, że to kobiety są siłą napędową polskiej wsi.

To one aktywizują i scalają wieś, mają mnóstwo pomysłów na jej rozwój. To nie tylko rolniczki, ale też sołtyski, działaczki lokalnych grup działania, panie, które uciekły z miasta na wieś i prowadzą gospodarstwa, wytwarzają różne produkty, tworzą wioski tematyczne. Na przykład Renata Borowiecka-Gutsze to projektantka mody, która przeprowadziła się w Bory Tucholskie do Adamkowa i tam założyła Ptasią Wioskę – opowiada Maria i dodaje, że większość wiosek tematycznych, które odwiedziła, została założona przez kobiety.

To właśnie one świetnie radzą sobie ze scalaniem przeszłości z teraźniejszością, tradycji z nowoczes­nością. Unowocześniają wieś, sprawiają, że wioski, które przysnęły na jakiś czas, wracają do życia. Tak się dzieje choćby na terenach popegeerowskich. To kobiety w końcu sprawiają, że ludzie zaczynają wspólnie działać.

W szczególny sposób motorem innowacji na wsi są rolniczki, przedsiębiorczynie z sektora agro. Nie boją się wyzwań, wprowadzają śmiałe zmiany. Zresztą, jak podaje GUS, co piąte gospodarstwo w Polsce jest prowadzone przez kobietę, a co czwarte prowadzone przez kobietę ma ponad 100 ha – dodaje Maria Sikorska.

  • Maria Sikorska wierzy, że przyszłością polskiej wsi są kobiety

Infulencerki z polskich wsi są inspiracją dla kobiet z miast

r e k l a m a

Maria, przyglądając się bliżej niezwykłości wiejskich kobiet, doszła do wniosku, że nie ma w Polsce jednej organizacji, która zrzeszałaby aktywne panie. Koła gospodyń i stowarzyszenia działają lokalnie. Ale nie było dotąd organizacji, która skupiłaby różne kobiety, nie tylko te z kół gospodyń.

Chciałyśmy, żeby w naszej organizacji znalazły miejsce i gospodynie, i wytwórczynie produktów żywnościowych, i tych artystycznych, i twórczynie ludowe, i panie z kół gospodyń, i z lokalnych grup działania, i rolniczki, i wszystkie kobiety, które jakkolwiek działają na wsi albo kochają wieś – opowiada Maria.

Mówi, że jeszcze jakiś czas temu było widać, że kobiety z wiosek patrzyły tęsknym wzrokiem na kobiety miejskie i próbowały je naśladować.

A teraz jest wręcz odwrotnie – to one inspirują kobiety z wielkich aglomeracji! Dlatego kobiety z terenów wiejskich nazywam często trendsetterkami albo nowoczesnymi strażniczkami tradycji. One kreują trendy, dzielą się swoją pasją, wiedzą i energią – mówi Maria.

Zdaniem naszej rozmówczyni w ogromnej mierze to zasługa kobiet wiejskich, że Polacy zaczęli interesować się m.in. produktami regionalnymi czy rękodziełem. Dlatego Maria, wraz z kilkoma koleżankami ze świata nauki, postanowiły stworzyć platformę służącą wzajemnej inspiracji kobiet związanych ze wsią. W 2019 roku powołały do życia Stowarzyszenie Liderki Innowacji.

Inspiracja to jedno. Ale wiemy też z badań ONZ, że kobiety z sektora rolnego mają gorszy dostęp do informacji, szkoleń. Chcemy organizować dla nich webinary, szkolenia. W ten sposób chcemy umożliwić rozwój wszystkim paniom, które się do nas zgłoszą. Tematy, które chcemy promować, to m.in. innowacyjność, ekologia, zrównoważone rolnictwo, rozwój przedsiębiorczości. Chcemy wspierać przyszłość polskiej wsi, a naszym zdaniem jej przyszłością są kobiety – mówi prezeska stowarzyszenia.

Czytaj dalej http://bityl.pl/HDCd6

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin