Autor Dr hab.Ewa Zaraś-Januszkiewicz
Sposób urządzania ogrodu, szczególnie takiego małego, warto jednak wybierać zgodnie z tym, ile czasu możemy i chcemy mu poświęcić, jak również jakie mamy doświadczenie. Dlatego rozwiązaniem pod każdym względem najlepszym i zawsze zdającym egzamin jest umiar i prostota.
Zaczynając urządzanie ogrodu należy przede wszystkim zdecydować się na jego styl i konsekwentnie go realizować. W zachowaniu stylu bez wątpienia pomoże zachowanie jednorodności: jednolity motyw roślinny, barwa, jednorodność materiałów budowlanych.
Opracowanie nasadzeń wg roli przestrzennej
Budując ogród należy pamiętać o równowadze między elementami pionowymi i poziomymi. Płaszczyzny poziome – horyzontalne to: nasadzenia okrywowe, nawierzchnie, place, schody, podesty. Płaszczyzna pozioma, stanowiąca ‘podłogę’ wnętrza, będąca podstawą budowy kompozycyjnej wnętrza. W ogrodzie będzie to parter, gazon, nasadzenia z roślin okrywowych z towarzyszącym im układom ścieżek, placyków, oczek wodnych.
Piony to ‘ściany’ wydzielające wnętrze z otoczenia i odcinające je całkowicie, częściowo lub pozornie od wnętrz sąsiednich. W ogrodzie będą to szpalery, żywopłoty, ogrodzenia z roślinnością, mury z pnączami, trejaże, pionowe nasadzenia, mury, płoty, bramy i otwory, konstrukcje dekoracyjne (np. drewniane ściany, ozdobne trejaże i płotki, pergole, altanki, trompe l’oeil-malarstwo iluzoryczne).
Warto pamiętać również o elementach takich jak ‘sklepienie’ zamykające wnętrze od góry – w ogrodzie, podobnie jak w krajobrazie otwartym, będzie to nadwieszenie koron drzew, sklepienie pergoli z pnączami, a nawet niebo. Jak każda przestrzeń nawet mały ogród musi być odpowiednio ‘umeblowany’. Tymi meblami będą ‘bryły wolno stojące’ umieszczone we wnętrzu, lecz nie tworzące ściany – w ogrodzie będą to solitery, grupy ogrodowe, elementy dekoracyjne takie jak rzeźby, donice z roślinnością.
Styl i charakter zależny od drobnych elementów wyposażenia
Należy też precyzyjnie określić charakter i przeznaczenie elementów wyposażenia ogrodu (altanek, trejaży, pergol, ławek, elementów związanych z wodą, oświetlenie itp.), ponieważ te właśnie elementy w znacznym stopniu wpływają na wygląd ogrodu lub działki. Podstawą sukcesu jest tu przede wszystkim zachowanie spójności stylu i materiałów z jakich zostały wykonane poszczególne elementy. Ważnym jest by zachować zharmonizowaną kolorystykę poszczególnych elementów wyposażenia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy dobrze będzie prezentować się nowy element architektury ogrodowej – lepiej z niego zrezygnować, ponieważ umiar w doborze takiego wyposażenia będzie zdecydowaniem lepszym rozwiązaniem niż ‘zatłoczenie’ ogrodu takimi ‘mebelkami’, skutkujące wrażeniem chaosu i bałaganu.
Dobrze dobrana roślina = sukces
Kluczem do sukcesu ogrodowego jest w każdej sytuacji przestrzennej roślinność. Roślina w każdym obiekcie architektury krajobrazu jest takim samym budulcem jak kamień, cegła czy inny materiał budowlany stosowany w architekturze. Jedynie pamiętać trzeba, że jest to budulec żywy i w swoim życiu niezwykle zmienny i dynamiczny.
Najmniej pracy wymaga ogród naśladujący układ naturalnej roślinności, która występuje na miejscu. Jednak pamiętajmy, że każdy ogród w pierwszych latach po założeniu wymaga dużo pracy, głównie odchwaszczanie i podlewanie, nim rośliny ukorzenią się i rozrosną. Jednak by prace te były jak najmniej uciążliwe starajmy się dostosować rośliny do warunków siedliskowych i stylu ogrodowego.
Dobierając rośliny obserwujmy przyrodę w okolicy ogrodu, określmy, jakie środowisko chcemy stworzyć, dobierzmy rośliny do warunków siedliskowych. Pamiętajmy, że rośliny mają się uzupełniać, dlatego nie eksponujmy każdej posadzonej rośliny a także nie sadźmy zbyt wielu gatunków oraz nie stosujmy tylko i wyłącznie roślin iglastych. Należy zwrócić uwagę na charakter rośli oraz dobór kolorystyczny i zapachowy kwiatów. Pamiętać należy o zachowaniu umiaru w doborze roślin o pstrym ulistnieniu.
Uwaga na trawnik!
Przeznaczenie dużej powierzchni pod trawnik może nie być korzystne. Trawnik to jeden z najbardziej pracochłonnych i kosztochłonnych elementów ogrodu. Zamiast trawnika warto pomyśleć o roślinach okrywowych – w pierwszym roku wymagają równie dużo pracy co trawnik lecz później…jedynie naszego doglądania.
Nie zapominajmy o pielęgnacji
Aby nawet najmniejszy ogród prezentował się dobrze, musi być odpowiednio pielęgnowany. Zaopatrzymy się dlatego w odpowiednie narzędzia, które skrócą i ułatwią prace pielęgnacyjne. I oczywiście dbajmy o jego konserwację, tak by służył jak najdłużej, ale przede wszystkim by efekty pracy prezentowały się dobrze i by nie uszkodzić roślin.
Kilka słów podsumowania…
Podsumowując, aby nawet najmniejszy ogród czy działka cieszyła nasze oczy należ precyzyjnie wybrać i konsekwentnie realizować jeden styl ogrodowy. Ważnym przy tym jest oszacowanie kosztów – jak wiadomo każdy ze styli ogrodowych wiąże się z innym nakładem finansowym, dlatego warto wcześniej nad tym się zastanowić – co dla nas będzie możliwe finansowo.
Należy uważnie przyjrzeć się sąsiedztwu oraz wziąć pod rozwagę wielkość oraz kształt działki – skróć ją lub powiększ optycznie jeśli wymaga tego sytuacja. Należy przemyśleć bardzo rozważnie lokalizację miejsc relaksu i miejsc dla dzieci. A także tarasy, instalację elektryczną i wodną.
Jeśli na działce są stare drzewa – należy je oszczędzić.
Warto wszystkie pomysły szkicować na kartce.
Schowajmy to, co nieładne. Wybierzmy to, co naturalne
Poznajmy glebę oraz jej pH – będzie to gwarantem trafnych decyzji w doborze roślin. Pozbądźmy się chwastów i przygotuj glebę spulchniając i użyźniając. Wybierzmy rośliny z którymi poradzimy sobie, Dokładnie je poznajmy – dowiedzmy się gdzie i jak rosną w naturze. Unikajmy pstrokacizny w zestawieniach kolorystycznych. Pamiętajmy by ogród był piękny jesienią i zimą. Pomyślmy o roślinach szybko rosnących i zastosujmy je pamiętając o umiarze. Kupujmy tylko zdrowe rośliny, sprawdźmy czy nie są przesuszone. Przygotujmy starannie miejsca pod drzewa i rabaty bylinowe.