Skip to content

 

 

 

 

 

Profesor Magdalena Król z Instytutu Biologii SGGW została wyróżniona Nagrodą Kryształowej Brukselki 2020 w kategorii Nagroda Indywidualna. Jest ona przyznawana przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej od 2001 roku za sukcesy w Programach Ramowych Badań i Innowacji Unii Europejskiej. Nagroda Kryształowej Brukselki jest cenionym wśród naukowców, przedsiębiorców i instytucji wyróżnieniem za ich aktywność na arenie międzynarodowej i wkład w rozwój polskiej nauki i gospodarki.

Swoją oryginalnością, Nagroda Kryształowej Brukselki, zwróciła uwagę Komisji Europejskiej, ponieważ wcześniej żaden kraj, uczestniczący w programach ramowych, nie wyszedł z inicjatywą nagradzania najlepszych swoich uczestników.

Tegoroczne Kryształowe Brukselki są podsumowaniem za okres pierwszych sześciu lat w Programie Ramowym Horyzont 2020. W dziewiątej edycji Nagrody, Kapituła Nagrody Kryształowej Brukselki 2020, wyłoniła laureatów spośród nominowanych do tego wyróżnienia w następujących kategoriach:

nauka: uczelnie, instytuty badawcze, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk

biznes: małe i średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa

administracja samorządowa

podmioty non-profit

nagroda indywidualna

W kategorii nagroda Indywidualna, oprócz prof. dr hab. Magdaleny Król, Kryształową Brukselkę 2020 otrzymał także dr Jacek Gajewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Ze względu na sytuację pandemiczną, tegoroczna Gala odbyła się w formule on-line. Nagrodę w tej kategorii, wręczył prof. dr hab. Jerzy Duszyński, Prezes Polskiej Akademii Nauk.

– Jeśli spojrzymy na brukselkę, jako roślinę uprawną, mogę Państwa zapewnić, że w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego będzie się czuła jak w domu– podkreśliła profesor Król po tym, jak poznała wyniki konkursu.

Najważniejsze kierunki badań prowadzonych przez prof. dr hab. Magdaleny Król oraz zespół młodych naukowców z Samodzielnej Pracowni Biologii Nowotworu z Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dotyczą immunoonkologii, biologii nowotworu, wpływu hipoksji na rozwój komórki nowotworowej, terapii guzów litych, poszukiwania wskaźników prognostycznych i predylekcyjnych potrójnie negatywnego raka piersi.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

https://agronomist.pl/artykuly/krysztalowa-brukselka-dla-profesor-sggw

https://agronomist.pl/

 

Najciekawsze informacje