Właścicielka Zagroda Edukacyjna Warmińska Pszczoła

Więcej na: Warmińska Pszczoła

Korpoludki zmęczeni życiem postanawiają spełnić swoje marzenie - rzucić wszystko i zaszyć się gdzieś, żyć w zgodzie z Matką Naturą i z dala od ludzi....
Marzenie :)
To jest początek naszej historii.
Kilkanaście lat temu przyjechaliśmy do warmińskiej wsi. Mąż w garniturze, a ja na wysokich obcasach, stanęliśmy w szczerym na polu z widokiem na jezioro i las…
I nagle wszystko potoczyło się w romantycznym filmie… Żadnych ludzi. Na łące stały sarny, drogą szedł lis, szumiał wiatr. Otumanił nas zapach lasu i łąki. Nogi się pod nami ugięły, serce mocniej zabiło, motyle w brzuchu szalały! Miłość od pierwszego wejrzenia! To jest TO MIEJSCE! Nie było już odwrotu.

Na tym polu zbudowaliśmy dom, posadziliśmy drzewa, zasialiśmy kwiaty...
Garnitury i obcasy zmieniliśmy na lniane spodnie i kalosze.
Gdy zamieszkaliśmy już w naszym wymarzonym domu, na naszej wymarzonej wsi okazało się, że nawet na wsi rachunki trzeba płacić... Dopadła nas rzeczywistość.
Ale jako zaprawieni w boju i realizowaniu „targetów” i celi ex-korpo napisaliśmy biznesplan i zaczęliśmy realizację projektu agroturystycznego. Zbudowaliśmy 2 domki.

Jednak na wsi ciągle byliśmy obcy - oni.
Zaczęliśmy zwie znać okolice, czytać, szukać.... Okazało się że naszą wieś założyli bartnicy, prekursorzy pszczelarzy!
I nas olśniło! Pszczoły!
Tylko jak? Nie mamy żadnych tradycji, żadnej wiedzy, kompetencji, umiejętności....
Ale korporacja nas nauczyła, że nie ma rzeczy niemożliwych i wiedzy tajemnej.
Poszliśmy do szkoły pszczelarskiej, na praktyki i by po 2 latach byliśmy gotowi.

I wtedy u nas w domu pojawiają się Pszczoły. Najpierw 5 rodzin pszczelich, jako hobby i atrakcja dla naszych Gości.
Jednak już po pierwszym roku wiedzieliśmy, że pszczelarstwo jest naszym "dobrym nałogiem".
Po kilku latach Pszczoły stały się nie tylko naszą wielką pasją angażującą każdą wolną chwilę, ale również sposobem na życie.
Całe nasze gospodarstwo opiera się na pszczelarstwie, pszczołach i produktach pszczelich:
- agroturystyka – Pszczoły przyciągają do nas Gości, ciekawych pasieki czy świata pszczół
- sprzedaż produktów pszczelich – naszymi klientami są w dużej mierze nasi Goście
- warsztaty, które od niemal 2 lat realizujemy pod sztandarem Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Uczestnicy często zostają naszymi Gośćmi i klientami.

W naszej pasiece, prowadzimy zajęcia w zakresie hodowli pszczół i produkcji pszczelarskiej, świadomości ekologicznej i przyrodniczej dla wszystkich zainteresowanych osób, z podziałem programowym dostosowanym do wieku (dzieci, młodzież i dorośli).
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się 3-dniowe warsztaty pszczelarskie dla początkujących pszczelarzy. W ciągu takiego wydłużonego weekendu, przekazujemy uczestnikom ogromną ilość wiedzy teoretycznej, ale jeszcze więcej praktyki. Uczymy tak, jak my nie byliśmy, a tak jakbyśmy chcieli być uczeni.
Dziś, oprócz dwóch całorocznych domków i delektowania się ciszą, spokojem i niesamowitymi warmińskimi widokami, nasi Goście - zarówno mali i duzi, mogą uczestniczyć w warsztatach pszczelarskich, podczas których zostają wtajemniczani w magiczny świat pszczół. Dzieci mogą np. własnoręcznie zrobić świecę z prawdziwego wosku pszczelego, a w ulach demonstracyjnych mogą obserwować życie rodziny pszczelej. Można skorzystać także z odpoczynku w domku do apiterapii, gdzie leżąc oddychają ulowym powietrzem - chłoną dźwięki pszczół, zapach miodu i pyłku czy wosku. Wizyta w domku inhalacyjnym to swoiste SPA dla ducha i ciała. Dodatkowo proponujemy produkty pszczele, jako smakowe wspomnienie z wakacji.
Jesteśmy rodzinną firmą i nigdy nie będziemy dużym przedsiębiorstwem - bo tak jak u Pszczół, to w rodzinie jest siła.
Jesteśmy Zagrodą Edukacyjną - edukujemy, uczymy i szkolimy, bo nasze społeczeństwo zasługuje na to by poznać magiczny świat Pszczół. A potrafimy to robić, bo tego nauczyła nas Matka Korporacja :) i za to jesteśmy wdzięczni.
Jesteśmy rolnikami - bardzo ciężko fizycznie pracujemy w bliskim kontakcie z przyrodą.
Jesteśmy pasjonatami, proszę nie zagadywać nas o Pszczoły, bo o nich możemy mówić i mówić i mówić...
Jesteśmy pszczelarzami - ja, mąż i córcia.
Mamy ogromne szczęście, że kochamy to co robimy, i że nasza praca jest naszą pasją.

Jestem miastowa na wsi i dobrze mi z tym :)

Kasia, Ania i Andrzej
Zagroda Warmińska Pszczoła

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin